Nasza biblioteka

Nawigacja

NAUCZANIE ZDALNE- Przedszkole nr 6 O przedszkolu Statut Ogłoszenia Nauczyciele Zestaw programów wychowania przedszkolnego 2017/2020 Zajęcia dodatkowe Promocja zdrowia Kalendarz uroczystości Nasze grupy Konkursy, sukcesy Gazetka dla rodziców Kontakt Z życia przedszkolaków 

Przedszkole nr 6 w Myszkowie

Gazetka dla rodziców

 

Gry i zabawy manipulacyjne dla 3-4latka

Manus to z łaciny dłoń, a pojęcie manipulacji dotyczy pracy rękami, a, według niektórych, samymi dłońmi.
W każdym razie nie da się oddzielić dłoni od rąk, gdyż przy poruszaniu dłońmi ręce także poruszają się lub są zwyczajnie konieczne. Manipulacja to ręczne wykonywanie precyzyjnych czynności. Według Groosa zaliczymy je do eksperymentowania zabawowego, a dokładniej do aktywności ludycznej narządów czuciowych np. dotyku, smaku, słuchu, wzroku. Charlotte Bühler zaklasyfikowała by je do zabaw konstrukcyjnych, które właśnie wymagają używania rąk,
a zwłaszcza dłoni. Jeśli by porównać ją z podziałem Groosa, to Bühler wyróżniła także kategorię zabaw funkcjonalnych, gdzie umieściła między innymi budowanie, pisanie, rysowanie, układanie najróżniejszych układanek, które właśnie wymagają wykorzystanie rąk, dłoni.  Piaget natomiast zaliczyłby zabawy manipulacyjne do zabaw doskonalących, które odpowiadają
senso-motorycznemu poziomowi rozwoju inteligencji.

Manipulowanie  to cecha która rozwija się u dziecka od najwcześniejszych lat. Dziecko bierze  przedmioty  do ręki , które leżą w zasięgu jego wzroku bawiąc się dwoma przedmiotami równocześnie próbując wkładać jedno w drugie  pociągać , uderzać, przesuwać czy  suwać nimi. W miarę upływu czasu  w dalszym ciągu są to zabawy manipulacyjne ,ale dziecko jest bardziej rozumniejsze i zaczynają się pojawiać zdolności do zabaw konstrukcyjnych.

W okresie od 3 do 6 roku życia dość intensywnie rozwija się działalność manipulacyjna. Dziecko chętnie:

  • układa,
  • przekłada,
  • nawleka,
  • dobiera,
  • tworzy coś z mas plastycznych,
  • odwzorowuje,
  • rysuje, itp.

Dziecko w wieku 3-4 lat doskonali ruchy rąk, palców ,nabywa umiejętność praktycznego obchodzenia się
z przedmiotami. W tym wieku wykonuje różne czynności posługując się przedmiotami o znanej mu funkcji. Najlepszym materiałem są klocki . Dziecko  zaczyna planować. Zabawy manipulacyjne w tym wieku są bardzo cenne, ponieważ prowadzi do rozwoju zręczności, koordynacji ruchów, wyrabia sprawność palców, kształci myślenie, skupia uwagę. Do zabaw manipulacyjnych  należą np.:   budowanie z klocków ,rysowanie, malowanie, lepienie, wylepianie  plastelina, wydzieranie, wycinanie, stemplowanie.

 

Budowanie z klocków -klocki  różnego rodzaju u dziecka są niezastąpione i są przedmiotem ciągłego zainteresowania. Dziecko wznosi coraz to różne budowle, które  przybierają inne kształty :

wieże, pociągi, tunele, mosty, domy. Lubianym materiałem do budowania przez dzieci jest także piasek z którego dziecko robi babki, formuje domki, wsypuje,  przesypuje do różnych naczyń.

 

Rysowanie- dziecko manipuluje ołówkiem, kredką, którą trzyma jeszcze czasami niezgrabnie
w rączce np.: zaciska piąstkę gdzie rysowane linie , nieokreślone figury  są chaotyczne ,gdy opanuje ruchy palców
i dłoni łączy już znane  znaki graficzne i w ten sposób powstaje rysunek np.: słoneczko.

Dziecko w tym wieku powinno rysować na dużych arkuszach papieru aby zdobyć większą sprawność manualną. Bardzo lubi rysować mazakami, ponieważ narysowane linie , znaki graficzne są wyraziste i mają intensywny kolor.

 

Malowanie- dzieci uwielbiają te zabawy bo są ciekawe i atrakcyjne. Trzylatek maluje  szerokimi ruchami całej ręki ,kreśląc chaotyczne znaki i dlatego najlepiej dajemy duży arkusz papieru.

Lepienie, wylepianie z plasteliny- dziecko  ugniata coś i formuje po to by  za chwilę zniszczyć swój wytwór 
i zabawę zacząć od początku . Trzylatek potrafi z plasteliny zrobić wałeczek , kuleczkę i placuszek, z których to powstają wytwory dziecka.

 

Wydzieranie-  jest to zabawa atrakcyjna ale trudna, ponieważ dziecko musi z papieru palcami wydzierać .Są to postrzępione nierówne brzegi kawałki papieru o nieznanym konturze.


Wycinanie- to zabawa bardzo trudna bo, dziecko dopiero uczy się posługiwać nożyczkami (zaokrąglone końcówki). Zabawa ta wymaga koordynacji ruchów obu rąk, a to sprawia dla niektórych dzieci trudność, szarpie papier. Gdy dziecko już będzie się posługiwać nożyczkami rozcina papier jedynie na części.


Stemplowanie- rozwija proces myślenia, wyobraźnię. W czasie stemplowania kształtuje się umiejętność manualna i sprawność wzroku dziecka. Przydadzą się pewnie także gazety/ceraty, gdyż pierwsze pieczątki nie zawsze trafią na kartkę.

 

Beata Gęsikowska


 

 

 

Zabawy rytmiczne pobudzające

koordynację wzrokowo- ruchowo- słuchową dziecka

Według E.Jaques-Dalcroze’a rytmika rozumiana jest jako ćwiczenie ruchowe. Metoda ta zakłada aktywne uczestniczenie
w zajęciach więc ma znaczenie ogólno wychowawcze. Kształci samodzielność myślenia, wypowiedzi, umiejętność współżycia
w grupie. Ćwiczenia te kształcą również takie dyspozycje psychiczne jak: pamięć, umiejętność koncentracji, skupienie uwagi, wyobraźnię. Zetknięcie dziecka z muzyką w przedszkolu ma wyzwolić poczucie radości i ukojenie, swobody, które niesie kontakt ze sztuką.

Rytmika to aktywna forma obcowania z muzyką jak:

  • śpiew,
  • gra na instrumentach,
  • improwizacja ruchowa

wprowadza dziecko w świat muzyki i uwrażliwia na piękno otaczającego świata.

Umuzykalnienie z rytmiką to zajęcia muzyczno - ruchowe odbywające się nie tylko przy akompaniamencie pianina, ale również przy wykorzystaniu różnorodnej i ciekawej literatury muzycznej (piosenki, przykłady z literatury muzyki klasycznej). Aktywność ruchowa dziecka w wieku przedszkolnym jest naturalna i dlatego wykorzystuje się ją do zabaw i tańców grupowych przy muzyce. Dziecko w łatwy i przyjemny sposób poprzez zabawę przyswaja sobie podstawowe wiadomości z zakresu teorii muzyki (rytm, tempo, dynamika) jak i praktyki: emisja głosu (śpiew), taniec (nauka podstawowych kroków tanecznych), gra na różnych instrumentach perkusyjnych: bębenek, grzechotki, instrumenty drewniane.


Rytmika:

  • rozwija pamięć, nie tylko pamięć muzyczną: uczenie się i powtarzanie tekstów piosenek, ćwiczenia inhibicyjno - incytacyjne, czyli ćwiczenia polegające na wykonywaniu różnych zadań do haseł czy zjawisk dźwiękowych,
    granie i powtarzanie różnych rytmów
  • kształci refleks i spostrzegawczość dziecka: szybkie reakcje na zadane komendy do zabaw przy muzyce
  • rozwija podzielność uwagi dziecka: jednoczesne granie, śpiewanie, a czasem nawet i tańczenie przy piosence
  • rozwija koordynację ruchową: nauka gry na różnych instrumentach, wykonywanie wielu trudnych ćwiczeń rytmicznych (jednoczesne chodzenie i klaskanie, granie)
  • rozwija odpowiedzialność za siebie i za inne dzieci: uczy współdziałania w grupie, integracja z innymi dziećmi np.
    w zabawach ruchowych w grupach lub tańcach, uczy samodzielnego myślenia szczególnie w zadaniach ruchowych kierowanych tylko do jednego dziecka
  • rozwija wyobraźnię dziecka oraz twórcze myślenie: swobodna improwizacja ruchowa do muzyki
  • rozwija wrażliwość dziecka na piękno i estetykę nie tylko muzyczną
  • identyfikuje przynależność narodową oraz uświadamia wagę tradycji polskiej: nauka oraz geneza powstania tańców narodowych i ludowych (kroki podstawowe), piosenki oparte na melodiach ludowych.

 

Beata Gęsikowska

 

 

Jak sobie radzić z małym niejadkiem?

 

Znalezione obrazy dla zapytania zdjęcie niejadka

Pamiętaj, że jako rodzic jesteś odpowiedzialny za to, co dziecko je. Ale to dziecko decyduje o tym, ile zje.
Jeśli Twoje dziecko odmawia spożywania posiłków, poznaj wskazówki ekspertów dotyczące żywienia1.

Szanuj apetyt dziecka
Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo – posiada naturalną regulację apetytu. Nie należy jej zaburzać. W tym okresie rozwojowym
u dzieci pojawia się potrzeba niezależności, którą często manifestują właśnie w trakcie posiłków, poprzez chęć jedzenia samodzielnie i tylko wybranych przez siebie pokarmów.
Zapewniaj dziecku dostęp do pięciu zdrowych i odżywczych posiłków dziennie, by mogło zaspokajać swój apetyt odpowiednimi produktami. Możesz też dawać mu wybór z dwóch zdrowych dań – aby przed posiłkiem mogło zdecydować, na które z nich ma danego dnia ochotę.

Ograniczaj słodycze, napoje i słone przekąski
Dzieci, które pomiędzy posiłkami mają dostęp do przekąsek i słodyczy, gdy następuje pora posiłku, mogą nie wyrażać zainteresowania jedzeniem lub zjadać znacznie mniej. Bardzo ważne jest, by ograniczać spożycie słodyczy, a najlepiej w ogóle wyeliminować je z diety dziecka. Poza natychmiastowym zastrzykiem energii dostarczają one dziecku pustych kalorii i wypierają
z diety pełnowartościowe posiłki.
Również nadmierne spożywanie napojów takich jak mleko i soki owocowe może zmniejszyć apetyt na inne pokarmy. Ogranicz spożycie soków do jednej porcji dziennie (pół szklanki), a mleko do dwóch szklanek dziennie (pozostałą porcję mleka podawaj
w postaci przetworów mlecznych dodawanych do posiłku).

Zacznij od małych porcji pokarmów
Ogólna zasada mówi, iż na każdy rok życia należy podawać dziecku łyżkę stołową pokarmu (w pierwszym roku będzie to jedna łyżka, w drugim dwie itd.) i zwiększać tę ilość w zależności od łaknienia dziecka. Jeśli dziecko zje wszystko, można zaproponować mu dokładkę.

Pamiętaj o neofobii – to częste zjawisko wśród dzieci
U dzieci pomiędzy 2. a 5. rokiem życia często występuje niechęć do próbowania nowych pokarmów i nieznanych smaków, zwana neofobią. Skutecznym sposobem radzenia sobie z niechęcią do nowych smaków jest wielokrotne podawanie ich dziecku bez przymusu spożycia.

Dawaj przykład
Dzieci chętnie jedzą w obecności pozostałych członków rodziny i lubią naśladować innych. Dlatego też ważne jest, by wspólne posiłki z całą rodziną stanowiły dla dziecka wzór do naśladowania. Przykład ze strony rodziców – nie tylko w zakresie tego, jak jedzą, ale też, co jedzą – jest bardzo istotnym elementem w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych.

Nie przedłużaj posiłków w nieskończoność
Czas spędzany przez małe dziecko przy stole powinien ograniczać się do 20 minut. W trakcie jedzenia nie należy dziecka rozpraszać książkami, zabawkami czy telewizją. Kiedy pora posiłku dobiega końca, zbierz ze stołu całe jedzenie. Możesz je podać ponownie w czasie kolejnego posiłku lub przekąski. Jest mało prawdopodobne, by dziecko odmówiło spożycia kolejnego posiłku.

Zadbaj o wyciszenie przed posiłkiem
To prawda, że wysiłek fizyczny i zabawa pobudzają apetyt. Jednak dziecko zmęczone lub nadmiernie rozbawione często ma trudność ze skupieniem uwagi na jedzeniu. 10-15-minutowe wyciszenie przed każdym posiłkiem dobrze wpływa na apetyt i pomaga dziecku przygotować się do posiłku.

Pamiętaj, że jedzenie powinno być przyjemnością
Często niepokój rodziców prowadzi do napięć przy stole. Jednak groźby i kary, a także próby przekupstwa i namawianie, nie rozwiązują problemu, mogą przy tym prowadzić do trwałej niechęci do niektórych produktów. Należy za wszelką cenę unikać codziennej walki podczas posiłków oraz sytuacji, kiedy jedzenie zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica staje się czynnością stresującą.
Pochwała słowna oraz czułe spojrzenie są wskazane, nie należy jednak przesadzać. Jedzenie nie powinno być postrzegane
w kategoriach kary bądź nagrody ani też jako sposób uniknięcia kary lub zasłużenia na nagrodę.

Dbaj o dobrą atmosferę w trakcie posiłków
Ważne, aby przy stole panowała miła i bezpieczna atmosfera. W trakcie posiłków należy unikać poruszania kwestii dyscypliny. Gdy dziecko płacze lub jest smutne, zazwyczaj nie ma ochoty na jedzenie.

Dziecięca neofobia może prowadzić do małego urozmaicenia diety, co jest częstym i poważnym błędem w żywieniu dzieci. Nieróżnorodna dieta wiąże się z niedoborami, bardzo niebezpiecznymi w 1000 pierwszych dni, gdyż deficyt ważnych składników może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka a przez to na jego przyszłe zdrowie. Dlatego niezmiernie istotna jest tolerancja i cierpliwość rodziców/opiekunów do stopniowego przyzwyczajania dziecka do zróżnicowanego asortymentu produktów.

Grazyna Starczewska

 

............................................................................................................................................................................................................ 

Myszków, 15.11.2017r.

 

   Szanowni Rodzice!

 

    W dniach 23,24 i 27 listopada 2017r., w Przedszkolu Nr 6 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 4 w Myszkowie pojawi się zespół wizytatorów ds. ewaluacji, którzy będą się przyglądać naszej placówce. Efektem ich pracy będzie raport, opisujący różne aspekty funkcjonowania przedszkola. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wyrażenia swoich opinii na potrzeby tego raportu.

         Ewaluacja zewnętrzna jest ważnym elementem systemu nadzoru pedagogicznego. Ma na celu gromadzenie informacji na temat jakości pracy przedszkoli i funkcjonowania systemu edukacyjnego. Ministerstwo zdefiniowało wymagania wobec przedszkoli, dotyczące różnych dziedzin: od wyników wychowania przedszkolnego, przez rozwijanie aktywności dzieci, współpracę z rodzicami, po organizację pracy placówki, w tym jego warunki lokalowe
i wyposażenie (pełna lista wymagań na stronie
www.npseo.pl).

         Wizytatorzy ds. ewaluacji starają się więc uzyskać pełny obraz funkcjonowania placówki. Rozmawiają z dyrekcją i nauczycielami, ale też z dziećmi przedszkolnymi i partnerami przedszkola. Istotnym elementem jest rozmowa z rodzicami

        Zapraszamy Państwa na spotkanie z wizytatorami ds. ewaluacji w dniu 24.11.2017r. od godz. 8.00 do godz.13.00. Wizytatorzy poproszą Państwa o wypełnienie ankiety, zawierającej pytania na temat tego, jak  postrzegają  Państwo nasze   przedszkole.  Ankieta jest
w pełni anonimowa, do wypełnienia w formie online, w tym celu udostępniamy pracownię komputerową (II piętro sala nr 6).

Wypełnienie ankiety trwa ok. 20 min. Wypływające z niej wnioski będą częścią raportu, który niebawem zostanie zamieszczony na platformie internetowej www.npseo.pl.
w zakładce “Zobacz raport z ewaluacji swojej szkoły”.

       Zależy nam na Państwa szczerych opiniach. Chcemy poznać Państwa zdanie. Wierzymy, że dzięki Państwa pomocy uda nam się wzmocnić i rozwijać naszą przedszkolną społeczność.

 

                                  Z wyrazami szacunku

Dyrektor Przedszkola Nr 6

 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 4

w Myszkowie

 

Urszula Urbaniak

 

Dodatkowych informacji udzielają wychowawcy oddziałów przedszkolnych.

 

 

 

 

....................................................................................................................................................................................................

Spacery przedszkolaków - czy warto wychodzić o każdej porze roku?

vvvvvvv

Ruch na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na kondycję zdrowotną i budowanie odporności młodego człowieka. Dlatego lekarze pediatrzy zalecają, aby dzieci w wieku od 3 do 6 lat przebywały na dworze jak najwięcej, bez względu właściwie na pogodę. Niestety, rodzice obawiają się, że nawet krótki spacer na mrozie lub w deszczu zaszkodzi dziecku i szybciej się przeziębi. W efekcie dziecko zamiast do przedszkola  będzie musiało iść do lekarza i pozostawać w domu na cały okres leczenia.,

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEj z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów
z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej w załączniku 1 okresla tę kwestię w następujący sposób: 

"Przedstawione w podstawie programowej naturalne obszary rozwoju dziecka wskazują na konieczność uszanowania typowych dla tego okresu potrzeb rozwojowych, których spełnieniem powinna stać się dobrze zorganizowana zabawa, zarówno w budynku przedszkola, jak i na świeżym powietrzu. Naturalna zabawa dziecka wiąże się z doskonaleniem motoryki i zaspokojeniem potrzeby ruchu, dlatego organizacja zajęć na świeżym powietrzu powinna być elementem codziennej pracy z dzieckiem w każdej grupie wiekowej"

W granicach zdrowego rozsądku

Przedszkole daje możliwość swoim wychowankom codziennego korzystania z zabawy na świeżym powietrzu. Jeśli warunki atmosferyczne na zewnątrz są sprzyjające, dzieci przebywają na dworze dłużej. Jeśli na dworze panuje ulewa, zawierucha czy silny mróz, zwykle maluchy w ogóle nie są wypuszczane na dwór, a spacer z powodzeniem może być zastąpiony gimnastyką
w salach przedszkolnych.

W podejmowaniu decyzji o tym, czy wyjść z grupą przedszkolną czy też pozostać w budynku, nauczyciel zawsze powinien kierować się zdrowym rozsądkiem. Nie jest prawdą, że przebywanie dzieci na dworze, oczywiście ciepło ubranych, w niskiej temperaturze, niespadającej poniżej granicy -15 stopni Celsjusza, naraża je na infekcje. Świeże powietrze nie zaszkodzi,
a jedynie wspomoże naturalną odporność dziecka.

Grażyna Starczewska 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kalendarz spotkań
z rodzicami w roku szk. 2017/2018.

     Data         

Forma  Odpow. i współodpow.

1.09.2017r. 
godz.9.30

Inauguracja roku szkolnego 2017/2018.

Dyrektor
Wychowawcy

Każdy I poniedziałek miesiąca

Konsultacje indywidualne
nauczycieli z rodzicam
i
 
w godzinach 8.00-9.00 oraz 15.00-16.00.

j.w.
Co najmniej jedno
  spotkanie   w miesiącu

Zaoferowanie rodzicom współpracy w realizacji programu własnego:
Książka Nasz Przyjaciel (…)
w formie ustalenia listy chętnych rodziców
– lektorów literatury dziecięcej – systematycznie uczestniczących w życiu grup przedszkolnych.

Wszystkie
oddziały przedszkolne
wychowawcy

12 września 2017r.
godz.6.00

Zebranie organizacyjne z rodzicami.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego.
Zasady odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu.
Oferta zajęć dodatkowych.
j.w.
oraz nauczyciele
Do 15 X Konsultacje indywidualne rodziców
z nauczycielami
– wyniki wstępnej obserwacji pedagogicznej.
Nauczyciele

IV tydzień X

Zajęcie otwarte z udziałem rodziców
i nauczycieli.

Wychowawcy oddziałów przedszkolnych
  Do 15.XI Wyniki wstępnej diagnozy gotowości
szkolnej dzieci 6-l.
Wych. Oddz.Przedszk.
  I tydzień    XII

Zajęcie otwarte z udziałem rodziców
i nauczycieli.

Wychowawcy oddziałów przedszkolnych

IV tydzień
25 stycznia 2018r.
godz.16.00

Zebranie z rodzicami.

Pedagogizacja rodziców:
Pobyt dziecka na świeżym powietrzu.
 Konsultacje rodziców z nauczycielami - zapoznanie rodziców z wynikami obserwacji śródrocznej.

Dyrektor
 Nauczyciele

III tydzień II Zajęcie otwarte z udziałem rodziców
i nauczycieli.
Wychowawcy oddziałów przedszkolnych
 III tydzień  marca

Zajęcie otwarte
z udziałem rodziców i nauczycieli.
Zebranie z rodzicami. Pedagogizacja rodziców
– spotkanie z  pedagogiem: Dojrzałość szkolna dziecka 6-letniego
.  Konsultacje rodziców i nauczycieli
 z pedagogiem.

Dyrektor
Nauczyciele, pedagog
(PPP-P), logopeda

Do 15.05.2018

Zapoznanie rodziców dzieci 6-7- letnich
z wynikami diagnozy gotowości szkolnej.

Wręczenie kart informacyjnych
Wydanie biuletynu informacyjnego dla rodziców dzieci nowo przyjmowanych, zawierającego informacje dotyczące  organizacji pracy przedszkola.

Wychowawcy oddziałów przedszkolnych

 IV tydzień      maja

Zajęcie otwarte z udziałem rodziców
i nauczycieli.

j.w.

I tydzień czerwca

Konsultacje indywidualne rodziców
z nauczycielami
– wyniki rocznej obserwacji pedagogicznej
Zorganizowanie spotkania z rodzicami dzieci nowoprzyjętych w roku szk. 2018/19.

Wychowawcy oddziałów przedszkolnych

 


 

 

Harmonogram i tematyka zajęć otwartych dla rodziców.

 

Problem

Termin

Grupa

N-l prowadzący

Zajęcie otwarte z udziałem
rodziców i nauczycieli.
,,Mały badacz i odkrywca”
- rozwijanie twórczych postaw dziecka, talentów
 i zainteresowań poprzez zabawy badawcze i eksperymentowanie.  Budowanie systemu
wartości, nabywania umiejętności prezentowania własnych osiągnięć (elementy przygotowania do nauki czytania oraz nauki czytania).

 

 

4 tydzień X

 

3-4-l
4-5-l
5-6-l

 

M. Szten-Kurbiel
G. Starczewska
B. Gęsikowska

 

Zajęcie otwarte z udziałem rodziców i nauczycieli.
,,Mały badacz i odkrywca”
- rozwijanie twórczych postaw dziecka, talentów
 i zainteresowań poprzez zabawy badawcze i eksperymentowanie. Budowanie systemu
wartości, nabywania umiejętności prezentowania własnych osiągnięć (elementy przygotowania do nauki pisania oraz nauki pisania).

 

 

1 tydzień XII

 

 

3-4l
4-5-l
5-6-l

 

 

M. Szten-Kurbiel
A. Dziura
B. Gęsikowska

Zajęcie otwarte z udziałem rodziców  i nauczycieli.
,,Mały badacz i odkrywca”
- rozwijanie twórczych postaw dziecka, talentów
 i zainteresowań poprzez zabawy badawcze i eksperymentowanie. Budowanie systemu
wartości, nabywania umiejętności prezentowania własnych osiągnięć (edukacja przyrodnicza)

 

 

3 tydzień II

 

 

3-4l
4-5-l
5-6-l

 

 

M. Szten-Kurbiel
G. Starczewska
B. Gęsikowska

Zajęcie otwarte z udziałem rodziców i nauczycieli.
,,Mały badacz i odkrywca”
- rozwijanie twórczych postaw dziecka, talentów
 i zainteresowań poprzez zabawy badawcze i eksperymentowanie. Budowanie systemu
wartości, nabywania umiejętności prezentowania własnych osiągnięć (edukacja matematyczna ).

 

 

3 tydzień III

 

 

3-4l
4-5-l
5-6-l

 

 

M. Szten-Kurbiel
G. Starczewska
B. Gęsikowska

 


 


 

Styczeń 2018r.

Grupa ,,Muchomorki''

Wiersz do nauki

Piosenka do nauki

 

,,Karnawał’’
 
Zbigniew Dmitroca

 

1.W karnawale, w karnawale
   Dookoła wielkie bale,  

   Gdy orkiestra pięknie gra,

    Dobry humor każdy ma!

2.W karnawale, w karnawale

    Dzieci bawią się wspaniale,

    W karnawale każdy chce

     Tańczyć, śpiewać, bawić się.

 

   ,, Fajni dziadkowie”
  sł. Ewa Stadtmiiller 
  muz. Urszula Borkowska

 

1.Uszka już na stole,

     to rzecz bardzo miła

     Kto je nam ulepił?

     Babcia ulepiła !

Ref.

Z babcią oraz z dziadziem

jest nam znakomicie,

bo oni wnuczęta

kochają nad życie.

2.Miło jest po parku

     jeździć na rowerze.

     Kto nas tam zabiera?

     Dziadziuś nas zabierze!

Ref.   Z babcią...

3.Bajka na dobranoc

      musi być i kwita.

      Kto przeczyta bajkę?

      Babcia nam przeczyta!

Ref.   Z babcią ...

4.Każdy lubi w piłkę

      zagrać lub w balonik.

      Kto goni za piłką?

      Dziadziuś z nami goni.

Ref.   Z babcią...

 

Grupa ,,Słoneczka"

Wiersz do nauki

Piosenka do nauki

 

,,Pory roku"

Pogoda nam figle co dzień plata ,
to słonko świeci to wiatr w liściach lata.
Jakby bawił się w berka 
to się chowa, to za drzew zerka
I z zapałem włosy rozwiewa na boki 
takie to już sa wiatru uroki.
A i słonko nie lepiej zachowuje się
ono znowu za chmury często chowa się,
i spogląda tam z góry , czasem rzuci promyki 
ciepło daje nam nimi, takie to ma nawyki .



 

 

   ,,Moja babcia i mój dziadek''

1.Moja babcia i mój dziadek
To wspaniali są dziadkowie
Dziadek mnóstwo zna zagadek
Babcia bajkę nam opowie 
Bo na świecie nie znajdziecie
Takich bajek i zagadek
Jakie wnukom opowiada
Moja babcia i mój dziadek

2.Poprosimy naszą babcię
Babciu z tajemniczą miną 
Opowiadaj swoją bajkę 
A za kożdym razem inną
Bo na świecie nie znajdziecie 
Takich bajek i zagadek
Jakie wnukom opowiada 
Moja babcia i Mój dziadek

3.Posadzimy teraz dziadka
Na fotelu wiklinowym
Dziadku powiedz nam zagadkę
Całkiem nową prosto z głowy 
Bo na świedzie nie znajdziecie 
Takich bajek i zagadek
Jakie wnukom opowiada 
Moja babcia i mój dziadek

 

Grupa ,,Biedronki"

 

Wiersz do nauki

Piosenka do nauki

 

,,Polka dla Babci i Dziadka”

Dziś w przedszkolu piękny bal,
bal wspaniały na sto par.
Bal dla dziadków i dla babć-
pięknie zapraszamy was.

 

To jest polka dla dziadziusia
i dla babci i dla wnusia.
kto poleczkę naszą zna,
niech zatańczy tak jak ja.

Do przedszkola zapraszamy
babcię, dziadka, tatę, mamę.
Gdy tańczymy polkę wraz,
bardzo miło płynie czas

 

 

,,Wszystkie dzieci dobrze wiedzą”

 

Gdy zabawki porozrzucam,
moja mama złości się,
a gdy nie chcę ich pozbierać,
wtedy już jest bardzo źle.
Ale babcia mi pomoże
poukładać klocki w mig.
Za to wszystko droga babciu,
chcę Ci podziękować dziś.

 

Gdy zabawka się zepsuje,
tata mało czasu ma,
dziadek sam ją zreperuje,
naprawioną wnet mi da.
I zabierze mnie na spacer,
gdy jest ładny ciepły dzień.
Za to wszystko drogi dziadku,
dziś Ci podziękować chcę.

 

Wszystkie dzieci dobrze wiedzą
i się bardzo cieszą tym,
że do babci i do dziadka
zawsze można iść jak w dym!
Bo dziadkowie oraz babcie,
choć uwierzyć trudno w to,
kochają swe wnuczęta tak, jak mało kto!

   

 

Grudzień 2017r.

Grupa ,,Muchomorki''

 

Wiersz do nauki

Piosenka do nauki

 

,,Ptaszek w gościnie" 
sł. Stanisław Jachowicz
 

Puk, puk, ptaszek do okienka: 
„Niech tam otworzy panienka; 
Bo to teraz straszna zima, 
Nigdzie i ziarneczka nie ma”.

I ptaszynie otworzyli, 
Ogrzali i nakarmili, 
A ptaszyna, wdzięczna za to, 
Śpiewała im całe lato.

 

„Idzie grudzień”
sł. i muz. Joanna Bernat

Małe siostrzyczki Zuzia i Maja
list napisały do Mikołaja:
„Nasz Mikołaju! Jak twoje zdrowie?
byłyśmy grzeczne” – mama Ci powie.
     Przynieś nam pieska co głośno szczeka,
     kotka, co lubi napić się mleka
     i jeszcze lalkę, co głośno płacze,
     i dużą piłkę, co w górę skacze.

ref: Już idzie grudzień, idzie tu.
Za chwilę święta będą znów.
Już idzie grudzień, idzie tu.
Udanej zimy życzymy mu!

Kiedy Kacperek szedł na spacerek
włożył pod kurtkę ciepły sweterek,
wziął rękawiczki, czapkę na głowę,
na a na nogi buty zimowe.
     Pamiętał, żeby pójść do karmnika.
     I dla wróbelków ziarenka wsypać,
     bo biały śnieżek sypał od rana.
     Ulepi Kacper z tatą bałwana.

 

 

Grupa ,,Słoneczka"

 

Wiersz do nauki

Piosenka do nauki


,,Goście w karmniku"
sł. Bożena Forma

Będzie wielka uczta
przyleciały ptaki.
Ziarnem wypełniły
karmnik przedszkolaki.

Cieszą się sikorki,
wróbelki ćwierkają.
Ze smakiem z karmnika
wszystko zjadają.

Chociaż śnieg przysypał
wszystko dookoła, 
zawsze można liczyć
na dzieci z przedszkola.

 

,,Mój kochany Mikołaju"

I. Puk, puk, puk, do drzwi stuka ktoś.
Klik, klik, klik, radośnie dzwoni gość.

Otwieram drzwi, to jesteś ty,
czekałem tyle dni.

Więc usiądź tu i ogrzej się
a ja zaśpiewam ci.

ref.
Mój kochany Mikołaju
cały rok czekałem.

Byłem bardzo, bardzo grzeczny
bardzo się starałem.

II. Ha,ha, ha twój śmiech miło brzmi
Hi, hi, hi, radośnie dzisiaj mi.

Otwierasz wór, prezentów sznur
przyniosłeś wiele mi.

Ja cieszę się, tak miło jest
zaśpiewam znowu ci.

ref. Mój kochany…

 

Grupa ,,Biedronki" 

 

Wiersz do nauki

Piosenka do nauki


„Wesołych Świąt”
sł. Danuta Gellnerowa

Wesołych Świąt!
Wesołych Świąt!
Podróżują kartki.
A dokąd? A skąd?
Ze Szczecina
do Lublina,
z Krakowa
do Miedzeszyna…
Od miasta do miasta,
od morza do gór
wiozą listonosze
kart świątecznych z wór.
Kartki stamtąd,
Kartki stąd…
Wesołych Świąt!
Wesołych Świąt!

 

,,Już blisko kolęda"
sł. A. Galica, muz.T. Pabisiak

 

Gdy w pokoju wyrośnie choinka, 
Łańcuszkami, bombkami zaświeci.

Ref.: 
To znaczy, że już Święta, 
Że już blisko kolęda, 
Że Mikołaj przyjedzie do dzieci. 
Hej kolęda, kolęda.

Gdy opłatek już leży na stole, 
Pierwsza gwiazdka zabłyśnie na niebie.

To znaczy, że już Święta, 
Że już blisko kolęda, 
Że Mikołaj przyjedzie do Ciebie. 
Hej kolęda, kolęda.

Gdy upieką się słodkie makowce 
I głos dzwonka z daleka zawoła.

To znaczy, że już Święta, 
Że już blisko kolęda, 
I za drzwiami już stoi Mikołaj. 
Hej kolęda, kolęda

 

 

Listopad 2017r.

Grupa ,,Muchomorki'' 

Wiersz do nauki

Piosenka do nauki

 

,,Latawiec’

sł. Czesław Janczarski

 

Wznosi się latawiec

nad polem, nad drogą.

Wije się, szeleści

papierowy ogon.

 

Wyżej, jeszcze wyżej!

Już jest nad topolą.

To już nie latawiec,

a prawie samolot.

 

Ach, gdybym miał w ręku

trochę dłuższy sznurek,

pewnie mój latawiec

wzbiłby się pod chmurę!

 

 

 

,,Właśnie po to jest rodzina’’
sł. Ewa Stadtmiille
muz. Urszula Borkowska

 

I.    Lubię kiedy rano w kuchni
pachnie kawą i herbatą,
kiedy mama się uśmiecha
i żartuje sobie z tatą

ref

Właśnie po to jest rodzina:
mama, tata, siostra, brat,
by się raźniej, by się raźniej
wędrowało przez ten świat.

 

II.   Lubię z tatą chodzić w góry,
droga kusi mnie nieznana,
a szczególnie, gdy wygodnie
jadę sobie „na barana”.

 

 

Grupa ,,Słoneczka'' 

Wiersz do nauki

Piosenka do nauki

 

,,Żyrafa u fotografa”

sł. L.J.Kern

 

Przyszła pewna żyrafa w niedzielę do fotografa.
- Czy to pan robi zdjęcia?  - Ja.
- A ładne są te zdjęcia? - Ba!
- I tak sam pan je robi? - Sam.
- A ma pan aby kliszę? -  Mam.
- A nie pęknie ta klisza? - Nie ma mowy.
- A objął mnie pan całą? - Nie, do połowy.
- A co będzie z drugą połową? - Zdejmę osobno.
- Czy za tę samą cenę? - Nie, za dopłatą drobną.
- A na jednym zdjęciu się nie da? - Wykluczone.
- To trudno, niech pan robi. - Pstryk! Pstryk! Zrobione. - A teraz?
- Teraz zlepię te zdjęcia najlepiej jak potrafię
I wręczę pani za chwilę wspaniałą fotografię.

 

,,Jesienny deszcz"
sł. Wojciech Kateta 

Dziś chmurkę nad podwórkiem
potargał psotny wiatr,
aż deszcz popłyną ciurkiem
i na podwórko spadł.

ref. Hej, pada, pada, pada,
pada, pada deszcz
jesienny, pada, pada,
pada, pada deszcz!

 Deszcz płynie po kominie,
wesoło bębni w dach,
w blaszanej dzwoni rynnie
i wsiąka w mokry piach.

ref. Hej, pada, pada, pada,…

 Kalosze wnet nałożę,
parasol wezmę też,
bo lubię, gdy na dworze
jesienny pada deszcz.

ref. Hej, pada, pada, pada,…

 

 

 

Grupa ,,Biedronki'

 

Wiersz do nauki

Piosenka do nauki

 

 

,,Rozmowa z fortepianem"

sł. W.Chotomska

 

 

- Drogi panie fortepianie, jak grasz rano, kiedy wstaniesz?
- Czasem, gdy zły humor mam, wtedy bardzo grubo gram.
Posłuchajcie zresztą sami: groźnie kłapię klawiszami, aż się trzęsą wszystkie mury, gdy gram dołem klawiatury.
-A jak, fortepianie, grasz, kiedy dobry humor masz?
- Klawiszami z prawej strony grywam cienko... jak deszcz dzwonię; hen, pod słońce, pod obłoki leci w górę dźwięk wysoki brzęcząc cienko, tak jak mucha.
Chcesz posłuchać, to posłuchaj!
- A jak lubisz sobie grać, gdy wieczorem idziesz spać?
- Cicho, cicho, piano, piano gram melodię rozespaną, aż niebieska nocna cisza
sen położy na klawiszach...

 

 

,,Skaczące nutki"
sł. Dorota Gellner 
muz. Barbara Kolago 

Do przedszkola wpadły nutki 
wszystkie miały czarne butki
czarne szelki i czapeczki
i skakały jak piłeczki.

Ta wysoko, tamta nisko,
ta z plecakiem ta z walizką.
Roztańczone nutki trzy
do, re, mi, nutki trzy.

Poprosiły o mieszkanie 
w dużym czarnym fortepianie
i biegały i skakały po klawiszach
czarno - białych.

Ta wysoko, tamta nisko....

Nawet na leżakowaniu 
przeszkadzały dzieciom w spaniu
i skakały po kocykach
w czarnych szelkach i bucikach.

Ta wysoko, tamta nisko...

 

 

 

 

Październik 2017r.

 

Grupa ,,Muchomorki"

Wiersz do nauki

Piosenka do nauki

 


,,Naszyjnik”

Arkadiusz Maćkowiak

 

To rysunek naszyjnika takiego z korali.

Czy jesteście już gotowi? Śmiało, moi mali.

Rysujemy małe kółka, sznurkiem je łączymy,

A ten sznurek kreseczkami po prostu tworzymy.

Na sam koniec jakąś barwą kółka ozdabiamy.

I gotowy jest naszyjnik, kredki już chowamy

 

,,Jesienna śpiewanka”  -
sł. Agnieszka Galica
muz. Tadeusz Pabisiak

 

Idzie jesień, z nią gawrony przyfrunęły do nas.

Kra, kra kraczą zaglądają do okien przedszkola. /2x

 

Czasem deszczyk kapu-kapu, czasem słonko świeci.

Przyszła jesień i przyniosła kasztany dla dzieci. /2x

 

Poskaczemy hopsa-hopsa po parku.

Popatrzymy, jak na drzewach liście się czerwienią./2x

 

 

 

 

Grupa ,,Słoneczka" 

 

Wiersz do nauki

Piosenka do nauki

 

,,Kolorowy bukiet"
sł. Barbara Lewandowska

Do parku przyszły
z przedszkola dzieci.
Chcą zrobić z liści
barwny bukiecik.

Listki czerwone
jak malowane,
leżą pod klonem
i pod kasztanem.

Pod dębem leżą
brązowe liście.
Liście pod wierzbą
błyszczą srebrzyście.
Serduszka złote
spadają z brzozy.
Jaś ma ochotę
w bukiet je włożyć.
Gdy ten bukiecik
stanie na stole,
ozdobi dzieciom
całe przedszkole.

 

"Jesienny walczyk"
sł. Agnieszki Galicy
muz.Tadeusza Pabisiaka

 

W sadach jabłka malowane i pachnące gruszki,

Już do sadu przyleciały małe jemiołuszki.

Ref. Wieje wietrzyk raz dwa trzy,

jesienny walczyk.

2. Dzikie gęsi wielkim kluczem lato zamykają

Gubią w locie szare piórka i głośno gęgają.

Ref. Wieje wietrzyk raz dwa trzy,

jesienny walczyk.

W lesie rosną borowiki,kurki i maślaki,

Z lasu liście kolorowe niosą przedszkolaki.

Ref. Wieje wietrzyk raz dwa trzy, jesienny walczyk.

 

 

Grupa ,,Biedronki" 

 

Wiersz do nauki

Piosenka do nauki

 

,,Jesienna wizyta"
sł. Bożena Forma 

Przybyła do lasu Pani Jesień,
jej śpiew wiatr po lesie niesie.
Chociaż ma pracy wiele
chce zobaczyć co robią przyjaciele.

Zapukała do jeża, a on właśnie
wiedząc, że na czas zimy zaśnie
norkę sprząta, gromadzi zapasy
na zimowe ciężkie czasy.

Odwiedziła też niedźwidzia,
a niedźwiedź wcale nie leżał.
Mrucząc z gawry śmieci wymiata,
szkoda, że już koniec lata.

Spotkała Jesień także wiewiórkę
i jej z rudą kitką córkę.
Orzechy do dziupli zbierały,
rozmawiać wcale nie chciały.

Wszyscy mieszkańcy lasu
nie mają już wiele czasu, 
niebawem nastanie zima,
a las pokryje śnieżna pierzyna.

 

,,Idzie jesień po lesie"


Z wielkim koszem idzie jesień po lesie.
Co w tym koszu pani jesień nam niesie?

ref: Kurki, rydze i maślaki,
borowiki i kozaki pozbieramy dziś.
Kurki, rydze i maślaki,
borowiki i kozaki pozbieramy dziś.

Muchomora ominiemy z daleka.
niech muchomor na złe muchy tu czeka.

ref: Kurki, rydze i maślaki,
borowiki i kozaki pozbieramy dziś.
Kurki, rydze i maślaki,
borowiki i kozaki pozbieramy dziś.

Poszukamy żółtych kurek pod sosną.
Nad potokiem smaczne rydze nam rosną.

ref: Kurki, rydze i maślaki,
borowiki i kozaki pozbieramy dziś.
Kurki, rydze i maślaki,
borowiki i kozaki pozbieramy dziś

 

 

Wrzesień 2017r.

 

 

Grupa ,,Muchomorki" 

 

Wiersz do nauki

Piosenka do nauki

 

,,Trzylatku”

sł. Iwona Salach

 

Mój mały trzylatku

usiądź z nami w kole

pani ci pokaże

twoje przedszkole.

W szatni schowaj butki

a zabawki w sali.

W umywalni powieś ręcznik

zuch jesteś – choć mały!

 

 

 

,,Śpiewanka przedszkolaka”

sł. Agnieszka Galica
muz. Tadeusz Pabisiak

 

Do przedszkola co dzień rano
Idę z tatą albo z mamą
W szatni daję im całusa
I do sali szybko ruszam

 

Przedszkolaczek to jest zuch, zuch nie byle jaki
Do przedszkola raz i dwa idą przedszkolaki.
Pani śpiewa nam piosenki
A my na cymbałkach gramy
Malujemy malowanki
Wieżę z klocków układamy
Przedszkolaczek to jest zuch, zuch nie byle jaki

 

Do przedszkola raz i dwa idą przedszkolaki.
Do ogródka wychodzimy
W chowanego się bawimy
A na obiad wszystko zjemy
Bo urosnąć duzi chcemy

 

Przedszkolaczek to jest zuch, zuch nie byle jaki
Do przedszkola raz i dwa idą przedszkolaki.

 

 

 

Grupa ,,Słoneczka" 

 

Wiersz do nauki

Piosenka do nauki

 

,,Okienka i okna"
Ewa Bełczewska 

„Każdy Tomek ma swój domek” 
każdy domek okna swoje. 
- Moje okna są malutkie, 
Kwadratowe i czyściutkie. 
Na osiedlach domów wiele, 
Dużo ludzi – jest weselej. 
Wszystkie domy okna mają 
I na siebie spoglądają. 
A w tych domach okna różne, 
Kwadratowe i podłużne. 
Okna duże, okna małe, 
Ale wszystkie doskonałe. 
Tu są koła, tam trójkąty, 
Dalej jeszcze prostokąty. 
Dobrze popatrz, znajdź owalne, 
W małych domach to normalne. 
W wielkich miastach, w centrum samym, 
Domy do chmur dosięgają. 
Czarny obok błękitnego 
To drapacze chmur, kolego. 
A w nich okna jak lusterka, 
Księżyc nocą na nie zerka

 

,,Pak –przyjaciel przedszkolaków"

sł. Ewa Stadmuller
Muz .Liliana Widlarz

Kto świata jest ciągle jest tak ciekawy ?,
Kto wciąż zaprasza nas do zabawy ?,
Kto świetny humor zawsze ma ?,
Kto się na żartach zna ,

Ref: Pak ze szmatek jest uszyty,
Pak- to kompan znakomity

 

 

 

Grupa ,,Biedronki" 

 

Wiersz do nauki

Piosenka do nauki

 

,,Kotek i płotek"
sł. Beata Gawrońska 

Każdy kotek ma swój płotek,
Chodzi o min wszerz i wzdłuż.
Łapki go nie bolą wcale ,
Bo ma cztery je i już .

 

,,Piosenka dla Supełka"
sł. Ewa Stadtmüller,

muz. Jerzy Ostrowski

Dnia pewnego późnym latem
nasz znajomy superkrawiec
znalazł kilka śmiesznych szmatek
i dal ponieść się zabawie.

 

Lalala (klap, klap)
Lalala (klap, klap)
Lalala (tup, tup)
Lalala (tup, tup)Lalalalalalala

 

Wziął igiełkę i niteczkę
nie minęło wiele czasu
jak spod ręki Antoniego
wystartował nasz supełek.

 

Teraz Pak ma przyjaciela
z którym mu nie grozi nuda,
Bo z Supełkiem, bo z Supełkiem
Każda się zabawa uda.

 

Jest nas więcej , no i dobrze,
bo z przyjaźnią tak się dzieje,
że się mnoży, gdy ją dzielisz,
razem zawsze jest weselej.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 4 w Myszkowie
    ul. Traugutta 43
    42-300 Myszków
  • 34 3139295

Galeria zdjęć